Dear clients, in our efforts to keep you updated with the important endeavors of the university, this old domain will remain active until the new domain, www.ust-legazpi.edu.ph, becomes operational. Thank you!

News

Normal Text   Medium Text   Large Text   Print Version   Mail to Friend

Preschool and Elementary Dept. conducts 9th Recognition Rites

The Preschool and Elementary Department organized the 9th Recognition Rites on March 22, 2018 at the UST-Legazpi Dome.

The recognition rites with the theme “I’m a dreamer, believer, and achiever” awarded outstanding preschool and elementary students.

Here are the awardees:

PRESCHOOL

Nursery

Academic Awards

Macasinag, Daphnee Saige T.

Achiever in Christian Living

Achiever in Reading

Siaton, Crystelle Riley P.

Achiever in Language

Achiever in Science

Reantaso, Cassandra Maxine M.

Achiever in Mathematics

Ong, Amara Katniss V.

Achiever in Writing

Special Academic Awards

Siaton, Crystelle Riley P.

Promising Young Leader

Promising Young Mathematician

Sambajon, Mary Rose Salve

Promising Young Communicator

Macasinag, Daphnee Saige T.

Promising Young Scientist

Special Awards

Macasinag, Daphnee Saige T.

Congeniality Award

Tubig, Zophia Nicholle B.

Good Listener Award

Baloloy, Matteo Sebastian P.

Sambajon, Mary Rose Salve

Rocking Reader Award

Baloloy, Matteo Sebastian P.

Tubig, Zophia Nicholle B.

Independent Worker Award

Jamon, Ada Jaymie M.

Bright Smile Award

Ong, Amara Katniss V.

Perfect Painter Award

Cabales, Sofia Ysabelle

Writing Wizard Award

Cabales, Sofia Ysabelle

Jamon, Ada Jaymie M.

Awesome Artist Award

Reantaso, Cassandra Maxine M.

Booklover Award

Abion, Sofia Nicole

Sambajon, Mary Rose Salve

The Big Heart Award

Siaton, Crystelle Riley P.

Little Public Speaker Award

Abion, Sofia Nicole

Creativity Award

Kinder 1

Academic Awards

Almayda, Alyc Christan J.

Achiever in Christian Living

Azada, Kaitlyn Raven S.

Achiever in Reading

Martinez, Jake Andrei C.

Achiever in Language

Van Wierst, Jaydan B.

Achiever in Science

Frades, Ma. Arianny Sophia B.

Achiever in Mathematics

Lintuco, Althea Cassie

Achiever in Filipino

Azada, Kaitlyn Raven S.

Achiever in Writing

Special Academic Awards

Martinez, Jake Andrei C.

Promising Young Communicator

Almayda, Alyc Christan J.

Promising Young Leader

Sayson, Francis Anton G.

Promising Young Mathematician

Belleza, Sophia Brent P.

Promising Young Scientist

Azada, Kaitlyn Raven S.

Munting Makata

Special Awards

Abila, Hugh Gavin L.

Kinder-Buddy Award

Alabardero, Xedrick G.

Working Wonder Award

Almayda, Alyc Christan J.

Good Listener Award

Cerdeño, Myco Angelo V.

Outstanding Organizer Award

Competente, John Gil C.

Perfect Painter Award

Martinez, Jake Andrei C.

Best Story-Teller Award

Palencia, Chulo Gerard M.

Kiddy Buddy Award

Sayson, Francis Anton G.

Bookworm Award

Van Wierst, Jaydan B.

Young Author Award

Azada, Kaitlyn Raven S.

Little Public Speaker Award

Little Teacher Award

Kinder Leader Award

Belleza, Sophia Brent P.

The Big Heart Award

Cristobal, Gianne Louise A.

Creativity Award

De Jesus, Ziana Kirsten M.

Writing Wizard Award

Frades, Ma. Arianny Sophia B.

Rocking Reader Award

Lee, Bernadette Therese G.

Extra Miller Award

Lintuco, Althea Cassie

Independent Worker Award

Llana, Sofia Emilia

Prudent Worker Award

Maceda, Keisha Althea C.

Great Giver Award

Rayco, Zoe Claire P.

Brave Soul Award

ELEMENTARY

Grade 1

With Honors

MONIS, Gian James B.

CABREDO, Isaiah Mari Xavier S.

SANTIAGO, Riley O.

FLOREZ, Ainslie Brielle M.

ATERRADO, Justine Kiv A.

IMPERIAL, Eleisa Cyrene

BADIOLA, Alan Jose R.

BELARMINO, Arthur John B.

BERMILLO, Carmela Louanne C.

AGUILAR, Renz Jheyan Marih J.

ESPESO, Kamilah Justine E.

ALMAYDA, Adriel Christof J

OLAYRES, Kieyone Czette B.

TADIJE, Mikayla Louise T.

BORROMEO, Karol Johanne P.

SERRANO, Precious Chloe G.

TAGTAG, Ashleigh P.

INGUA, Shane Andrea A.

Grade 2

With Honors

VALENZUELA, Ysobel Wrich B.

SANTIAGO, Syvan Andrew B.

UY, Lance Jacob C.

BA?AS, Julianna Rae T.

FRILLES, Mary Louise Margareth S.

EVA, Tiffany Martine B.

ODIAMAN, Hailey Kate R.

ARAZAS, Maxine B.

REONAL, Elizha Aleina B.

ASANZA, Lex R.

BRIZUELA, Eshean Simeon N.

ARMARIO, Keisha Ianna A.

LUMAME, Charles Daniel A.

SALVADORA, Nicco Roberto B.

CARRETAS, Sarah Joy A.

ECHALUCE, Ceahn Frande A.

SABATER, Sarah Winlyn M.

BOLANTE, Princess Hashana Rosh B.

OROZCO, Miguel Enrico M.

ABAINZA, Aleczander Seth D.

CANSANAY, Jera Jersha R.

BORSIGUE, Rafaelle Reanne L.

MALAZARTE, Megan Ysabelle B.

VICERA, Jave Kristof B.

BRAGAIS, William Perfecto P.

CAPIN, Sean Micheal G.

LLONA, Isaac Mikael C.

TE?OSO, Jan Aina A.

Grade 3

With Honors

ROSALINAS, Aaliyah Margaret B.

PIOJO, Julia C.

CANONOY, Naomi Ruth T.

JALGALADO, Sophia Amaris S.

BRIONES, Samantha Yvette T.

BUBAN, Stella Beatriz R.

GALSIM, Mariella Louise A.

DAVID, Daniel Bishop A.

SABAREZA, Amiah Ayeesah R.

PACATANG, Celestine B.

LEE, Bianca Joyce R.

BADIONG, Wendii Liana Q.

CAMBA, Jose Nery R.

LEELIN, Kirk Dwayne O.

LLARENA, Aliyah Jeda Y.

NUÑEZ, Ethan Kraven G.

DAIRO, Alma Juliana G.

VIBAR, Nicole Christein L.

RIVERO, Lari Caithlyn D.

BUBAN, Seanna Alyssa D.

SURTIDA, Miguel Pedro A.

SAN PABLO, Alessandra Casey B.

CUNNINGHAM, Jhian Angelo V.

SOLMARIN, Samantha Nicole B.

BRAVO, Hanniel A.

BLANCH, Joaquin A.

Grade 4

With Honors

GOJAR, Javey Jesus M.

BARREDA, Elyssa Lee Kristel C.

PAULINO, Ernests Gerard B.

BINIZA, Samuel Martin A.

YAP, Juliana Nicole L.

YU, Ezekiel A.

BELLEZA, Ethan Patrick P.

ROSAL, Niño B.

BORAL, Alexa Nicole R.

LEE, Beatrice Victoria R.

BALLA, Denise Eloisa M.

LOSITO, Allendale A.

DELA CRUZ, Rylan Austin T.

Grade 5

With Honors

ROSALINAS, Aaliyah Margaret B.

PIOJO, Julia C.

CANONOY, Naomi Ruth T.

JALGALADO, Sophia Amaris S.

BRIONES, Samantha Yvette T.

BUBAN, Stella Beatriz R.

GALSIM, Mariella Louise A.

DAVID, Daniel Bishop A.

SABAREZA, Amiah Ayeesah R.

PACATANG, Celestine B.

LEE, Bianca Joyce R.

BADIONG, Wendii Liana Q.

CAMBA, Jose Nery R.

LEELIN, Kirk Dwayne O.

LLARENA, Aliyah Jeda Y.

NUÑEZ, Ethan Kraven G.

DAIRO, Alma Juliana G.

VIBAR, Nicole Christein L.

RIVERO, Lari Caithlyn D.

BUBAN, Seanna Alyssa D.

SURTIDA, Miguel Pedro A.

SAN PABLO, Alessandra Casey B.

CUNNINGHAM, Jhian Angelo V.

SOLMARIN, Samantha Nicole B.

BRAVO, Hanniel A.

BLANCH, Joaquin A.

Special Awardees

GRADE 1

SANTIAGO, Riley O. - Best in Christian Living

GRADE 2

SABATER, Sarah Winlyn M. - Best in Christian Living

VALENZUELA, Ysobel Wrich B. - Best in Christian Living

GRADE 3

LEE, Bianca Joyce R. - Special Talent in Sports

PACATANG, Celestine B. - Best in Christian Living

PIOJO, Julia C. - Award for Outstanding Performance in Technology

ROSALINAS, Aaliyah Margaret B. - Best in Christian Living

GRADE 4

BARREDA, Elyssa Lee Kristel C. - Best in Christian Living

YAP, Juliana Nicole L. - Best in Christian Living

GRADE 5

BORROMEO, Gian Nathanielle P. - Best in Christian Living, Achiever in Mathematics, Achiever in Filipino

CAMAY, Denric Moses P. - Achiever in Mathematics

MI?A, Mark Lawrence C. - Special Talent in Sports

PEDREGOSA, Mikaela E. - Best in Christian Living

Posted on: 03.22.2018

bottom imagespacer Special Anouncements
bottom imagespacer Schedule of Examinations
bottom imagespacer DOWNLOADS